Sitodruk

Specjalizujemy się przede wszystkim w wykonywaniu nadruku na nietypowych podłożach, przedmiotach. Często jest to sitodruk na metalach, tworzywach sztucznych, szkle, skórze, tkaninach i drewnie. Bardzo lubimy wyzwania czyli zlecenia, które są trudne do wykonania i najczęściej inne drukarnie nie chcą się ich podjąć. W związku z tym mamy bardzo dużą satysfakcję jeśli podołamy takim wyzwaniom i często zdarza się, że zdobywamy nowe doświadczenia razem z naszymi klientami.

Możemy też służyć naszym doświadczeniem przy organizacji i przygotowywaniu nadruków w Waszych firmach. Najczęściej robimy tak, jeśli np. gabaryty przedmiotów nie pozwalają na ekonomiczny transport do nas. W związku z tym tego typu instalacje wykonujemy w firmach, gdzie jest to najczęściej stała produkcja i finansowo może się to w dość szybki sposób zwrócić.

Jeśli macie Państwo takie zapotrzebowanie to prosimy o kontakt tel. 505 005 101 lub mailowy: biuro@artpress.pl

Nasza oferta:

W czym możemy pomóc?

Oferujemy przede wszystkim kompleksowe usługi dla firm w zakresie:

  • wykonywania kompletnych ram sitodrukowych pod zamówienie
  • naciąganie siatek
  • projekty pod nadruk sitowy
  • naświetlanie siatek do druku
  • wykonywanie klisz
  • zmywanie i renowację siatek
  • wydruki na wszelkich typowych i nietypowych podłożach

Wstęp

Jeśli znalazłeś lub znalazłaś się w tym miejscu to pewnie z jakiegoś powodu interesujesz się sitodrukiem. Być może masz do wykonania jakiś mniej typowy nadruk na nietypowym podłożu lub chcesz wdrożyć technikę sitodruku w swojej firmie. Prawdopodobnie będziemy w stanie wiele doradzić w tym temacie. Dzięki ponad 25-letniemu doświadczeniu  nieskromnie możemy nazwać się ekspertami w tej dziedzinie. Poniżej przedstawiamy krótka historię sitodruku oraz kilka ciekawostek.

Sitodruk – co to takiego?

Technika sitodruku jest formą druku szablonowego. Była to metoda stosowana już wiele tysięcy lat temu na Dalekim Wschodzie. Według różnych przekazów prawdopodobnie pierwszymi drukarzami byli Japończycy. To właśnie oni za pomocą tej metody ozdabiali swoje kimona. Pierwsze siatki były wykonywane z ludzkich lub zwierzęcych włosów napiętych na drewnianą ramę. Z kolei na wyspach Fidżi jako szablony stosowano dziurkowane liście bananowców. W XVIII wieku technika sitodruku była stosowana coraz częściej. W związku z tym stała się doskonalszą techniką druku. Używano jej powszechnie do ozdabiania tkanin dekoracyjnych a także tapet. Na początku XX wieku stosowano przede wszystkim sita z jedwabiu. Sama forma drukarska była częściowo pokrywana lakierem. Współcześnie siatka sitodrukowa to aluminiowa rama z bardzo mocno naprężoną tkaniną nylonową. Taką tkaninę pokrywa się emulsję światłoczułą i naświetla.

Lata bardziej współczesne

Technika sitodruku prężnie rozwijała się w okresie I Wojny Światowej, głównie w Stanach Zjednoczonych. W związku z tym to właśnie tam też po raz pierwszy wykonano druk wielokolorowy. Niewątpliwie krokiem milowym w tej technice było wynalezienie filmu szelakowego, który pozwolił na szybkie i dokładniejsze uzyskanie szablonu. Na bazie tego doświadczenia film szelakowy zastąpiono w późniejszym czasie filmem celulozowym (czyli kliszą). Podobnie jak wiele lat temu taka klisza/film bardzo często jest wykorzystywany również w dzisiejszych czasach.

Sitodruk czy serigrafia?

Sitodruk początkowo był przede wszystkim praktyczną technikę poligraficzną. Stało się tak głównie z powodu wszechstronności stosowania podłoży. Można było drukować na tkaninach, papierze, metalach, skórze i wielu innych materiałach. W latach 30-tych XX wieku rozpowszechnił się także wśród artystów plastyków. I właśnie technika stosowana w pracach artystycznych zyskała nową nazwę – Serigrafia. W 1938 roku odbyła się w Nowym Jorku pierwsza wystawa grafik w technice serigrafii.

Sitodruk w Europie

W połowie XX wieku tego rodzaju nadruk na dobre rozpowszechnił się w Europie. Najpierw dzięki dużym możliwościom stosowano go jako nową technikę poligraficzną ale w późniejszym czasie również jako nową technikę artystyczną. Sitodruk czyli serigrafia weszła na stałe do programu nauczania głównie w szkołach plastycznych. W latach 50-tych i 60-tych rozwinęły się w Europie i Ameryce nowe prądy artystyczne: op-art i pop-art, które właśnie stosowały tą technikę sitodruku. W tym czasie nastąpił największy rozwój. Najbardziej znanymi pracami były znane chyba wszystkim grafiki Andy Warhola.

W podziemiu PRL

Dla Polaków niewątpliwie interesującym faktem jest szerokie zastosowanie sitodruku w podziemnych drukarniach w okresie PRL-u. Głównie z uwagi na możliwość wykonywania nadruków w dość prymitywnych warunkach. Na pewno pomocna w tym była prostota wykonywania siatek. Sitodruk był często używany do druku np. ulotek. W latach 70-tych i 80-tych tą metodą drukowano nawet niezależne pismo “Robotnik”. Również w latach 80-tych podczas Stanu Wojennego czynnych było wiele podziemnych oficyn wydawniczych.

Zastosowanie sitodruku

Obecnie jest bardzo często wykorzystywany ponieważ jest to technika druku, której często nie możemy zastąpić żadną inną. Drukuje się głównie na tkaninach, metalu, tworzywach sztucznych, drewnie itp. Jest niezastąpiony przy drukowaniu na koszulkach czy odzieży reklamowej. W Polsce najbardziej rozwinął się w latach 90-tych i z powodzeniem stosowany jest do dnia dzisiejszego. Duży wybór farb sitodrukowych sprawia, że może być skuteczną techniką druku na najróżniejszych podłożach.

Zalety

Podsumowując – sitodruk jest bardzo uniwersalną metodą druku. Obecnie najczęściej stosuje się w poligrafii reklamowej do nadruku na koszulkach, odzieży, tkaninach, parasolach, torbach czy czapkach. Drugą, nie mniej ważną gałęzią jest szeroko pojęty przemysł. Czasami bywa tak, że jest jedyną możliwą formą nadrukowania czegokolwiek na danym podłożu.
Niewątpliwą jego zaletą jest również bardzo duża wytrzymałość i trwałość nadruku.  Dzięki zastosowaniu mocno kryjących farb uzyskamy bardzo duże nasycenie nadrukowanych kolorów. Niewątpliwie kolejną zaletą jest też cena ponieważ jest to jedna z najtańszych technik znakowania.

Jeśli macie Państwo pytania dotyczące nietypowych nadruków prosimy o kontakt tel. 505 005 101 lub mailowy: biuro@artpress.pl

Galeria przykładowych prac wykonanych sitodrukiem:

Sitodruk druk na pcv plastiku podkladki
Sitodruk - druk na drewnie
Sitodruk - druk na plastiku
Sitodruk - druk na segregatorach
Sitodruk - druk na folii pcv odblaskowej
Sitodruk - druk na folii polietylen aktywowany
Sitodruk - druk na plastiku pcv
Sitodruk - druk na folii pcv
Sitodruk - druk na drewnie
Sitodruk - druk na metalu aluminium anodowane
Sitodruk - druk na metalu alumnium
Sitodruk - druk na tkaninie - numery startowe
Sitodruk - druk na tkaninie odblaskowej
Sitodruk - druk na tkaninie
Sitodruk - druk na metalu aluminium heineken
Sitodruk - nadruk na drewnie
Sitodruk - nadruk na metalu blacha
Sitodruk nadruk na pilkach pcv
Sitodruk nadruk na skorze metki Leder
Sitodruk nadruk na skorze