fbpx
 

Sitodruk

Specjalizujemy się w wykonywaniu nadruków na nietypowych podłożach, przedmiotach. Często jest to sitodruk na metalach, tworzywach sztucznych, szkle, skórze, tkaninach i drewnie. Bardzo lubimy wyzwania czyli zlecenia, które są trudne do wykonania i najczęściej inne drukarnie nie chcą się ich podjąć. Mamy bardzo dużą satysfakcję jeśli podołamy takim sitodrukowym wyzwaniom i często zdarza się, że zdobywamy nowe doświadczenia razem z naszymi klientami.
Możemy też służyć naszym doświadczeniem przy organizacji i przygotowywaniu nadruków w Waszych firmach jeśli np. gabaryty przedmiotów, na których potrzebny jest nadruk sitodrukowy nie pozwalają na ekonomiczny transport do nas. Tego typu instalacje wykonujemy w firmach gdzie jest to najczęściej stała produkcja i finansowo może się to w dość szybki sposób zwrócić.
Jeśli macie Państwo takie zapotrzebowanie to prosimy o kontakt tel. 505 005 101 lub mailowy: biuro@artpress.pl

Nasza oferta:

Sitodruk – w czym możemy pomóc?

Oferujemy kompleksowe usługi dla firm sitodrukowych w zakresie:

  • wykonywania kompletnych ram sitodrukowych pod zamówienie
  • naciąganie siatek sitodrukowych
  • projekty pod nadruk sitowy
  • naświetlanie siatek do druku
  • wykonywanie klisz
  • zmywanie i renowację siatek sitodrukowych
  • wydruki na wszelkich typowych i nietypowych podłożach

Wstęp

Jeśli znalazłeś/znalazłaś się w tym miejscu to pewnie z jakiegoś powodu interesujesz się sitodrukiem. Być może masz do wykonania jakiś mniej typowy nadruk na nietypowym podłożu lub chcesz wdrożyć technikę sitodruku w swojej firmie. Prawdopodobnie będziemy w stanie wiele doradzić w sprawach dotyczących sitodruku. Dzięki ponad 25-letniemu doświadczeniu w druku sitowym nieskromnie możemy nazwać się ekspertami w tej dziedzinie. Poniżej krótka historia sitodruku oraz kilka ciekawostek.

Sitodruk – co to takiego?

Technika sitodruku jest formą druku szablonowego, który był stosowany już wiele tysięcy lat temu na Dalekim Wschodzie. Wg różnych przekazów pierwszymi sitodrukarzami byli Japończycy, którzy właśni za pomocą tej metody ozdabiali swoje kimona. Pierwsze siatki sitodrukowe były wykonane z ludzkich lub zwierzęcych włosów napiętych na drewnianą ramę. Z kolei na wyspach Fidżi jako szablony sitodrukowe były stosowane dziurkowane liście bananowców. W XVIII wieku technika sitodruku została udoskonalona i zaczęto ją używać powszechnie do ozdabiania tkanin dekoracyjnych a także tapet. Na początku XX wieku używano siatek sitodrukowych z jedwabiu a sama forma drukarska była częściowo pokrywana lakierem. Współcześnie siatka sitodrukowa to aluminiowa rama z bardzo mocno naprężoną tkaniną nylonową pokrytą emulsją światłoczułą.

Lata bardziej współczesne

Technika sitodruku prężnie rozwijała się w okresie I Wojny Światowej głównie w Stanach Zjednoczonych. Tam też po raz pierwszy zaczęto wykonywać wielokolorowy druk sitodrukowy. Krokiem milowym w technice sitodrukowej było wynalezienie filmu szelakowego, który pozwolił na szybkie i dokładniejsze uzyskanie szablonu sitodrukowego. Na bazie tego doświadczenia film szelakowy zastąpiono w późniejszym czasie filmem celulozowym (czyli kliszą), który bardzo często jest wykorzystywany również w dzisiejszych czasach.

Sitodruk czy serigrafia?

Sitodruk był początkowo stosowany jako praktyczna technika poligraficzna. Stało się tak głównie z powodu wszechstronności stosowania podłoży sitodrukowych. Można było drukować na tkaninach, papierze, metalach, skórze i wielu innych materiałach. W latach 30-tych XX wieku sitodruk rozpowszechnił się także wśród artystów plastyków. I właśnie technika sitodruku stosowana w pracach artystycznych zyskała nową nazwę – Serigrafia. W 1938 roku odbyła się w Nowym Jorku pierwsza wystawa grafik w technice serigrafii.

Sitodruk w Europie

W połowie XX wieku sitodruk na dobre rozpowszechnił się w Europie. Najpierw dzięki dużym możliwościom miał szerokie zastosowanie jako nowa technika poligraficzna ale w późniejszym czasie również jako nowa technika artystyczna. Sitodruk czyli serigrafia weszła na stałe do programu nauczania głównie w szkołach plastycznych. W latach 50-tych i 60-tych rozwinęły się w Europie i Ameryce nowe prądy artystyczne: op-art i pop-art, które właśnie stosowały i rozwijały technikę sitodruku. Najbardziej znanymi pracami, w których wykorzystywano sitodruk były znane chyba wszystkim grafiki Andy Warhola.

Sitodruk w podziemiu PRL

Interesującym faktem jest szerokie zastosowanie sitodruku w podziemnych drukarniach w okresie PRL-u. Z uwagi na prostotę wykonywania siatek sitodrukowych i możliwość wykonywania nadruków w dość prymitywnych warunkach sitodruk był często używany do druku np. ulotek. W latach 70-tych i 80-tych metodą sitodruku drukowano nawet niezależne pismo “Robotnik”. Również w latach 80-tych podczas Stanu Wojennego czynnych było wiele podziemnych oficyn wydawniczych.

Zastosowanie sitodruku

Obecnie sitodruk jest nadal bardzo często wykorzystywany jako nie dająca się często niczym zastąpić technika druku. Drukuje się głównie na tkaninach, metalu, tworzywach sztucznych, drewnie itp. Sitodruk jest niezastąpiony przy druku na koszulkach czy odzieży reklamowej. W Polsce sitodruk najbardziej rozwinął się w latach 90-tych i z powodzeniem stosowany jest do dnia dzisiejszego. Duży wybór farb sitodrukowych sprawił, że sitodruk może być skuteczną techniką druku na najróżniejszych podłożach.

Zalety sitodruku

Jest to bardzo uniwersalna metoda druku. Obecnie najczęściej stosuje się w poligrafii reklamowej do nadruku na koszulkach, odzieży, tkaninach, parasolach, torbach czy czapkach. Drugą, nie mniej ważną gałęzią stosowania sitodruku jest szeroko pojęty przemysł. Czasami bywa tak, że sitodruk jest jedyną możliwą formą nadrukowania czegokolwiek na danym podłożu.
Niewątpliwą zaletą sitodruku jest również bardzo duża wytrzymałość i trwałość nadruku a dzięki zastosowaniu mocno kryjących farb sitodrukowych można uzyskać bardzo duże nasycenie nadrukowanych kolorów. Kolejną zaletą sitodruku jest też cena ponieważ jest to jedna z najtańszych technik znakowania.

Jeśli macie Państwo pytania dotyczące nietypowych nadruków prosimy o kontakt tel. 505 005 101 lub mailowy: biuro@artpress.pl

Galeria przykładowych prac wykonanych sitodrukiem:

Sitodruk - druk na pcv plastiku podkładki
Sitodruk - druk na drewnie
Sitodruk - druk na plastiku
Sitodruk - druk na segregatorach
Sitodruk - druk na folii pcv odblaskowej
Sitodruk - druk na folii polietylen aktywowany
Sitodruk - druk na plastiku pcv
Sitodruk - druk na folii pcv
Sitodruk - druk na drewnie
Sitodruk - druk na metalu aluminium anodowane
Sitodruk - druk na metalu alumnium
Sitodruk - druk na tkaninie - numery startowe
Sitodruk - druk na tkaninie odblaskowej
Sitodruk - druk na tkaninie
Sitodruk - druk na metalu aluminium heineken
Sitodruk - nadruk na drewnie
Sitodruk - nadruk na metalu blacha
Sitodruk - nadruk na piłkach pcv
Sitodruk - nadruk na skórze metki Leder
Sitodruk - nadruk na skórze