Podstawy sitodruku

Jest to dość prosta metoda nadruku. Wystarczy sito do sitodruku napięta na ramie, rakiel i trochę odpowiedniej farby. Najczęściej po krótkim, jedno lub dwudniowym szkoleniu można skutecznie wprowadzić technologię takiego druku. Oczywiście da się do wszystkiego dochodzić samemu metodą prób i błędów jednak przy wdrożeniu technologii sitodrukowej w firmie, która ma zarabiać może być to nieopłacalne. Warto skorzystać z naszego 25-letniego doświadczenia i wdrożyć sitodruk szybko i skutecznie.
Jeśli macie Państwo takie zapotrzebowanie prosimy o kontakt tel. 505 005 101 lub mailowy: biuro@artpress.pl

Naciąganie ramek – sito do sitodruku

Na samym początku należy zastanowić się jak często chcemy drukować oraz jakie są przewidziane jednorazowe nakłady. Drugim ważnym pytaniem jest to co chcemy drukować czyli dokładność, szczegółowość, wielkość nadruku, ilość kolorów itp.
Po określeniu powyższego możemy pomyśleć nad kolorem i gęstością użytej siatki. Oczywiście takich czynników wyboru jest więcej ale dokładniejsze określenie tego co chcemy osiągnąć pomoże w znacznym stopniu dobrze wykonać szablon, który przy odpowiednim traktowaniu może służyć nawet kilka lat.
Niedocenianym ale równie ważnym czynnikiem jest również kąt naciągnięcia siatki w stosunku do kierunku druku.

Przygotowanie projektów

Przygotowanie dobrego projektu pod sitodruk różni się dość znacznie od przygotowania projektu do druku offsetowego. Spady, zalewki, kąty rastra to tylko niektóre czynniki, które są potrzebne do uzyskania dobrego efektu końcowego. Projekty są wykonywanie najczęściej w postaci wektorowej. Pozwala to na dużą ingerencję w techniczne przygotowanie kliszy do druku.
Szczególnym przypadkiem są wielokolorowe nadruki rastrowe. Tutaj kluczową rolę pełnią trzy parametry: gęstość rastra, kąty kolorów względem siebie oraz kąty poszczególnych kolorów względem osnowy siatki sitodrukowej.
Oczywiście przy przygotowywaniu klisz pod nadruk mamy na uwadze zachowanie tych wszystkich czynników w celu uzyskania najlepszego możliwego efektu.

Sito do sitodruku – naświetlanie

Naświetlenie matrycy ma bardzo duże znaczenie przy późniejszym wykonywaniu nadruków.
Zaczynamy oczywiście od przygotowania samej siatki (już naciągniętej na ramie). Powierzchnie siatki należy odpowiednio oczyścić i odtłuścić a następnie w odpowiedni sposób nałożyć na tak przygotowaną siatkę emulsję światłoczułą. Ważny jest wybór narzędzia do nakładania emulsji, kierunek nakładania emulsji na siatkę sitodrukową oraz ilość nałożonych warstw. Tak przygotowaną siatkę można już naświetlać (przez wcześniej przygotowaną kliszę) najlepiej jednopunktowym mocnym światłem. Po takim naświetleniu pozostaje nam wypłukać nienaświetloną część emulsji i wysuszyć tak przygotowany szablon. W zasadzie po zamaskowaniu krawędzi matrycy i retuszu ewentualnych niedociągnięć możemy nakładać farbę i zacząć drukować.

Siatka do sitodruku
Siatka do sitodruku naciagnieta
Sitodruk przygotowana siatka do sitodruku
Naciaganie siatek sitodrukowych
Naciagnieta siatka do sitodruku

Wybór farb sitodrukowych

Tak jak różne są podłoża i materiały, na których chcemy drukować tak samo różnych farb należy do tych materiałów użyć.
Farby dzielimy na wodne, rozpuszczalnikowe i dwuskładnikowe.
Farby wodne zazwyczaj używamy do druku na tkaninach naturalnych np. na bawełnie. Często farbami wodnymi drukujemy również na papierze. W tym przypadku nadruk cechuje matowa powierzchnia.
Farby rozpuszczalnikowe są najczęściej używane do druku na tworzywach sztucznych, tkaninach syntetycznych i niektórych metalach.
Farba dwuskładnikowymi drukujemy na podłożach tzw. trudnych czyli takich, na których inne farby nie mają tzw. przyczepności.
Oczywiście jest to bardzo ogólny podział ponieważ w każdej z tych grup jest dość duży podział farb na różne podłoża np. na różne tworzywa sztuczne.

Szkolenia i porady z sitodruku

Doradzamy i dobieramy dla naszych klientów:
– wielkość i rodzaj sita
– materiał do wykonania ramy
– gęstość i rodzaj siatki pod potrzebny nadruk
– kolor siatki\
– siłę naciągu siatki
– kąt naciągu siatki do nadruków rastrowych
– rodzaj i gęstość farby
– rodzaj i twardość rakla drukującego
– pozostałą chemię do druku i po druku

W wyjątkowych wypadkach przeprowadzimy również stacjonarne szkolenie z sitodruku w Waszej firmie. Jest to najbardziej skuteczna metoda nauki ponieważ odbywa się ona na Waszych materiałach, siatkach i wszystko jest przygotowanie pod Wasze potrzeby druku. Tak naprawdę to następnego dnia po takim szkoleniu możecie wykonywać potrzebne nadruki.
Szkolenie możemy również zrobić przez Skype.

Zobacz na czym drukujemy: